top of page
Search

MAWA Eastern Nationals Results

The Middle Atlantic Wrestling Association’s spring series culminated this weekend at the Wicomico Civic Center in Salisbury with the Eastern Nationals. In the High School age divisions (Advanced and Elite), Marylanders secured seven gold medals, with four coming in the Advanced slate.


Headlining the Advanced grapplers was Perry Hall’s state champion Victor Marks-Jenkins, who secured the 160lb title with a 9-3 victory over Virginia’s William Brooks (Stone Bridge). Brooks was fourth in the Class 5 state tournament. Marks-Jenkins was challenged in his semifinal match with Hayden Harvey (Montoursville, PA), winning 1-0. Harvey was fifth in his AA region and did not qualify for the state tournament.


Bowie’s state champ, Jamil Morrow, secured a gold at 220 in the Elite brackets with a 3-0 win over Robert Anderson (Hazleton Area, PA). Anderson was fifth in his region.


Two state runners-up climbed to the top of the podium here, Eleanor Roosevelt’s Austin Hayes (Advanced 100) and Bullis’ Sepanta Ahanj-Elias (Elite 171). Hayes pinned Sykesville’s Jake Simione in 1:24. Ahanj-Elias won a 5-3 decision over Chase Amspacher (Spring Grove, PA). Amspacher did not place in his region tournament.




Calvert Hall’s multi-time state placer and former National Prep All-American, Griffin Stewart, claimed the 145lb Elite wall chart by edging Kamden Everly (Mifflin County, PA), 3-2. Everly was sixth in his region.


The last two champions did their work in the Advanced brackets. Loyola’s Josh Hale (140) beat Pennsylvania’s Cole Trzeciak (LaSalle), 7-4. Trzeciak did not place in his regional tournament. Walkersville’s Rhys Ferguson (145) blanked Matthew McCann (Bound Brook, NJ), 4-0. McCann did not reach the podium at his regional in New Jersey.


Huntingtown’s Owen Hayden was second in the Advanced Division at 105lbs after falling to Paulsboro, NJ’s William Cruz, 12-0, in the finals. Cruz was fourth at his District Tournament. Maryland had one more silver medalist in the Elite Division in St. Frances Academy’s Maurice Womack, who fell 6-3 to Simon Zamudio (Hazleton Area, PA). Zamudio failed to place in his state’s region during the season.


Maurice was joined on the awards stand by his brother Isisah, who placed fourth at 130lbs in the Elite section. Isisah lost to Boonsboro’s state champ and NHSCA All-American, Tanner Halling, 6-3, in the consolation finals.


Two other Elite wrestlers earned bronze, James M Bennett’s Braxton McAvey (152) and Middletown’s Kashton Dalhouse (189). McAvey pinned his foe, Micah Atherton (Mount Union, PA), 2:50, in his third-place match. Dalhouse squeezed past New York’s Hunter Lavigne (Horseheads), 6-5.


Bronze medals were secured in the Advanced gauntlet by Quin Greenstreet (105), Scottie Ford (Kent County, 145), George Tate (Good Counsel, 189), and Bel Air’s Owen Reilly (285). Greenstreet and Tate had close battles with their rivals with Greenstreet winning 3-2 against Gabe Campbell (Chaddsford, PA) and Tate using a 4-2 margin versus Vicktor Lebron (Norristown, PA).


Ford won 11-5 over Justin McGarrigle (Wernersville, PA) and Reilly decked his Pennsylvania opponent, Lucas Risser (Coudersport), 2:00.


Three Marylanders placed fourth, one in Advanced – Brunswick’s Seth Crawford (130). The two Elite placers were Loyola’s Jayden Jackson (125) and St. Frances Academy’s Chase Carpintieri (160).


In the Elite 160lb bracket, Maryland put three more wrestlers on the podium with C. Milton Wright’s Devin Sweeney placing fifth and the seventh-place match being a battle of Poolesville’s Shimma Wexler and Middletown’s Henry Graham, that saw Wexler win in easy fashion, 16-3.


Other Maryland placers in the Elite ranks were Bethesda Chevy Chase’s Ethan Makle (5th at 118), and two North Harford grapplers placing sixth – Tommy Blankenship (130) and Clay Lawrence (285).


Landing in the seventh position of the pecking order were Parkside’s Colby Jones (125), North Harford’s Holden Young (189), and Parkville’s Braeden Poorbaugh, who beat Poolesville’s Andrew Fraser in the 220lb placement match.


Back to the Advanced wrestlers and the rest of the Marylanders who brought home hardware. Finishing sixth were Carter Mullen (Brunswick, 93), Ashton Thompson (Catoctin, 125) and Bethesda’s Braxton Bohinc (135).


Two placed eighth, Zoya Wexler (Charles E Smith Jewish Day School, 160) and Frederick’s Sam Ojl II.


ADVANCED

FINALS

93 Nathan Schuman PA (Honesdale) TF Forest Rose NJ (Princeton), 17-1 3:22

100 Austin Hayes MD (Lanham) F Jake Simione MD (Sykesville), 1:24

105 William Cruz NJ (Paulsboro) MD Owen Hayden MD (Huntingtown), 12-0

110 Austin Guerrieri DE (Milton) DEC Andrew Alexander PA (Burnham), 7-4 SV

115 Ivan Rego NJ (Scotch Plains) F Chase Mancini PA (Newtown), 4:27

120 Zane Crouse PA (Harrisburg) DEC Jackson Fearon NJ (Middletown), 5-0

125 Joaquin Duque NJ (Rumson) DEC Andrew Bonita NJ (Apex), 4-1

130 Christian Hoopes NJ (Turnersville) F Stephen Korte PA (Albrightsville), 0:52

135 Jeremy Negron NJ (Edison) MD D j Noel PA (Pittsburgh), 11-3

140 Joshua Hale MD (Manchester) DEC Cole Trzeciak PA (Lansdale), 7-4

145 Rhys Ferguson MD (Frederick) DEC Matthew Mccann NJ (Bound Brook), 4-0

152 Tommy Schechterly PA (Hunlock Creek) DEC Anthony Caponegro NJ (Jamesburg), 10-4

160 Victor Marks-jenkins MD (Perry Hall) DEC William Brooks VA (Ashburn), 9-3

171 Mekhi Ferguson VA (Virginia Beach) MD Max Mcconville PA (New Florence), 9-1

189 James Hopkins PA (Whitehall) DEC Teagan Gratkowski DE (Smyrna), 2-1

220 Wyatt Sisco NJ (Kinnelon) DEC Justin Williams PA (West Chester), 11-5

285 Philup Rearick PA (Leechburg) TF Scott Payne PA (Hollidaysburg), 26-5 3:15


3RD PLACE

93 Branden Eisenhower PA (Linden) MD Gregory Parani NJ (Pointboro), 12-4

100 Nicky Schiano NJ (Mountainside) DEC Donavan Evans PA (Manchester), 2-1

105 Quin Greenstreet MD (Pasadena) DEC Gabe Campanelli PA (Chaddsford), 3-2

110 Leland Mendez VA (Chesapeake) DEC Aiden Branigan NY (Sidney Center), 3-2

115 Andrew Adell NJ (Ridgewater) F Kohl Muller NY (Walton), 2:50

120 Dylan Hetzel NJ (Turnersville) DEC Aaden Schiefer PA (York), 3-2

125 Kevin Gerheart PA (Swiftwater) DEC Noah Aubert PA (Camp Hill), 2-1

130 Owen Garriques NJ (Bloomsbury) DEC Seth Crawford MD (Brunswick), 2-0

135 Jazick Brown PA (Towanda) DEC Joseph Hartz NJ (Bordentown), 6-2

140 Santino Sianni DE (Bear) F Adrian Harris NJ (Rahway), 1:12

145 John scottie Ford MD (Chestertown) DEC Justin Mcgarrigle PA (Wernersville), 11-5

152 Christian Ardiles NJ (Lakewood) MD Gavin Morcom PA (Waymart), 14-2

160 Hayden Harvey PA (Trout Run) MD Nikita Rusnak NY (Carmel), 12-3

171 Ryan Solomon PA (Abington) DEC Chad Mcconnell NJ (Riverdale), 6-2

189 George Tate MD (Gaithersburg) DEC Vicktor Lebron PA (Norristown), 4-2

220 Chase Caponigro NJ (Bernardsville) DEC Jack Kithcart NJ (Branchville), 4-1

285 Owen Reilly MD (Bel Air) F Lucas Risser PA (Coudersport), 2:00

5TH PLACE

93 Shelby Tuhari NJ (Wayne) DEC Carter Mullen MD (Brunswick), 4-3

100 Jordan Piselli PA (Cogan Station) DEC Angel Lopez NJ (Roselle Park), 10-3

105 Mason Cunningham PA (Frackville) MD Edmund Yudiski PA (Wernersville), 10-1

110 Brady Full PA (S. Abington Twp.) DEC Mason Lugo NJ (Bayville), 2-1

115 Tristan Rosemeyer NJ (Williamstown) DEC Nick Gordon PA (Palmyra), 12-5

120 Rhylee Stotler NY (Waverly) F Justin Quiros NJ (Saddle Brook), 2:27

125 Kade Pascoe PA (Whitehall) F Ashton Thompson MD (Knoxville), 2:31

130 Blake Anderson PA (York) DEC Cole Fogle PA (Schwenksville), 8-2

135 Owen Boyle NJ (Mount Laurel) DEC Braxton Bohinc MD (Bethesda), 9-5

140 Colten Rowles PA (East Waterford) DEC Gage Grant NJ (Freehold), 11-6

145 Carson Easlick VA (Herndon) FOR Braeden Valley NJ (New Providence)

152 Ayden Jenkins NJ (Bridgeton) DEC Connor Messner PA (Denver), 8-7

160 Tyler Going NJ (Farmingdale) DEC Daniel Gonzalez NJ (Rahway), 6-4

171 Geno Ardo PA (Wilkes-Barre) DEC Ethan Barker NJ (Pennington), 6-2

189 Jayden Hamm PA (South Williamsport) FOR Gabriel Caufield PA (Lake Ariel)

220 Cameron Allis PA (Towanda) F Caleb Hendershot PA (Curwensville), 1:50

285 Marc Macias PA (Lehighton) F William Barrett PA (Enola), 3:20

7TH PLACE

93 Landon Linn PA (Camp Hill) DEC Parker Hampton DE (Dagsboro), 7-0

100 Cade Strauss PA (Northampton) DEC Connor Herrman DE (Camden), 6-4

105 Matthew Shafer PA (Factoryville) F Keegan Plusquellec PA (Houtzdale), 1:04

110 John Segata PA (Langhorne) DEC Erek Schwinge NJ (Blackwood), 3-2

115 Maxwell Griffin NJ (Roselle Park) DEC Jacob Carrozza PA (York), 7-2

120 Dylan Padgett VA (Onley) FOR Owen O`leary NJ (Monroe Twp), 0-0

125 Jason Canedo NY (Deposit) DEC Joshua Dobson PA (Anita), 6-2

130 Johnny Spence jr DE (Marydeli) MD Jamison Devlin NJ (Mullica Hill), 10-2

135 Paul Cerminaro PA (Pittsburgh) DEC Karter Stone PA (Montoursville), 5-4

140 Jack Rohrbaugh PA (Spring Grove) FOR Michael Garcia iii VA (Woodbridge), 0-0

145 Zack Regotti PA (Moon Twp) MD Justin Swope PA (Newtown), 12-1

152 Nick Eddinger DE (Middletown) F Kaden Millward PA (Freedom), 2:59

160 Jayden Ruplall NJ (Newton) MD Zoya Wexler MD (Poolesville), 15-3

171 Jaxon Backus NY (Walton) DEC Matthew Spraut PA (Carlisle), 8-7

189 Evan Gillespie PA (Brodheadsville) DEC Gabe Black NY (Wellsville), 7-2

220 Cameron Mosher NY (Honeoye Falls) DEC Sam Ojl ii MD (Frederick), 5-3

285 Robert Macdowell PA (Honesdale) DEC Trevor Waddington NJ (Pennsville), 2-0


ELITE

FINALS

111 Rocco Monteferrante NJ (Audubon) DEC Ben Donato DE (Dover), 5-0

118 Willmont Kai PA (Whitehall) DEC Augustus Smith PA (Limerick), 7-0

125 Connor Lagier PA (Scranton) DEC Lucas Vannostrand VA (Virginia Beach), 6-2

130 Josef Garshnick PA (Armagh) DEC Cole Hagerty NJ (Sewell), 1-0

135 Simon Zamudio PA (Hazleton) DEC Maurice Womack MD (Baltimore), 6-3

140 Trevor Copes DE (Dover) F Ryan Hayes PA (Lansdale), 1:06

145 Griffin Stewart MD (Bel Air) DEC Kamden Everly PA (Lewistown), 3-2

152 Nate Moore VA (Chesapeake) DEC Charles Perrin DE (New Castle), 1-0

160 Landon Delara PA (Scottdale) F Ryder Smith PA (Mifflintown), 1:51

171 Sepanta Ahanj-elias MD (North Potomac) DEC Chase Amspacher PA (Spring Grove), 5-3

189 Avery Aurand PA (Lewistown) FOR Richard Esterly NJ (Robbinsville)

220 Jamil Morrow MD (Bowie) DEC Robert Anderson PA (Mcadoo), 3-0

285 Justin Perry NJ (Bayonne) DEC Kaleb Britting PA (Wernersville), 7-4

3RD PLACE

111 Lucas Pelc NJ (Bridgewater) DEC Mason Alexander PA (Stevensville), 5-0

118 Cole Denning NJ (Hayden Hts) DEC Aiden Replogle PA (New Enterprise), 2-0 SV

125 Brody Coleman PA (Boyertown) DEC Jayden Jackson MD (Baltimore), 6-5

130 Tanner Halling MD (Rohrersville) DEC Isaiah Womack MD (Baltimore), 6-2

135 Cole Rose NJ (Princeton) DEC Jacob Portman NJ (Middletown), 9-7

140 Corey Fazekas NC (Elizabeth City) DEC Hunter Johnson VA (Chesapeake), 3-2

145 Daniel Bogardus NJ (Southampton Twp) F Giovanni Patti NJ (Audubon), 1:19

152 Braxton Mcavey MD (Quantico) F Micah Atherton PA (Mount Union), 2:50

160 Richie Leslie PA (Waymart) DEC Chase Carpintieri jr MD (Baltimore), 3-2

171 Owen Kleinman PA (Montoursville) MD Owen Brady PA (Columbia), 16-6

189 Kashton Dalhouse MD (Myersville) DEC Hunter Lavigne NY (Spencer), 6-5

220 Gregory Lockett jr DE (Milford) DEC Bradyn Jumper PA (Carlisle), 4-3

285 Aiden Hidlay PA (Bloomsburg) DEC Kyle Draina PA (Mountain Top), 8-3

5TH PLACE

111 Gaige Mentusky PA (Ringtown) TF Maddox Heck VA (King William), 15-0 3:57

118 Ethan Makle MD (Silver Spring) F Haji Saccoh DE (Newark), 2:24

125 Tyler Detwiler PA (Palmyra) DEC Michael Holmes PA (Philadelphia), 8-5

130 Charles Case NJ (Cream Ridge) DEC Tommy Blankenship MD (Darlington), 8-2

135 Ismael Vertedor NJ (Garfield) DQ Hobe Givens DE (Frankford)

140 Bryce Hefenfinger PA (Marysville) DEC Yehia Abdelrahman NJ (New Providence), 6-3

145 Nick Moore VA (Chesapeake) MD Ariel Azeredo NJ (Hillside), 13-2

152 Xavir Limehouse DE (Laurel) DEC Kyle Leonard NJ (Lanoka Harbor), 6-4 SV

160 Devin Sweeney MD (Bel Air) F Eoghan O`hara NJ (Rahway), 4:09

171 Cade Mcdowell PA (Dowington) DEC Robert Struble NY (Owego), 5-4

189 Willie Travis PA (Mechanicsburg) F Thomas Dolo DE (Newark), 2:11

220 Aidan Sterling PA (Jim Thorpe) DEC Henry Chamberlain NY (Portville), 5-3

285 Haiden Inch PA (Mount Union) DEC Clay Lawrence MD (Whiteford), 4-0

7TH PLACE

118 Drake Rogers DE (Georgetown) F Lorenzo Demaio PA (Brodheadsville), 2:08

125 Colby Jones MD (Salisbury) F Owen Clark PA (Palmyra), 0:35

130 Sid O'donnell PA (Dallas) DEC Liam Diamond PA (Boyertown), 4-3

135 Ryan Allgeier PA (Ambler) DEC Jarren Mccloskey PA (Lock Haven), 6-0

140 Troy Jones PA (Dallas) DEC Jacob Brua PA (Newry), 7-5

145 Keenan Ray PA (Bethlehem) DEC Michael Horn iii NJ (Turnersville), 8-5

152 Brady Colville PA (Milford) DEC Tanner Wilson NJ (Millstown), 3-2

160 Shimma Wexler MD (Poolesville) MD Henry Graham MD (Frederick), 16-3

171 Christian Ortiz CT (New London) M FOR Santo Cerminaro PA (Pittsburgh), 5-4 4:20

189 Holden Young MD (Monkton) FOR Jagger Vitelli PA (West Grove), 0-0

220 Braeden Poorbaugh MD (Baltimore) F Andrew Fraser MD (Beallsville), 2:07

285 Jonathan Martinez NJ (Rahway) DEC Gage Gardner PA (Moshannon), 3-2


572 views0 comments

Commenti


bottom of page